Binance' a Avantajlı Olarak Kayıt Ol !

‘Arsa Avcısı’ operasyonu – Sondakika Ekonomi Haberleri

tarafından
12
‘Arsa Avcısı’ operasyonu – Sondakika Ekonomi Haberleri


class=”cf”>

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin yaptığı çalışmada, kamu arazilerinin satışını yapma vaadiyle nitelikli dolandırıcılık yapan suç örgütünün izine ulaşıldı. Polisin yaklaşık 2 yıl süren teknik ve fiziki takibinde örgüt üyelerinin, devlet büyükleri ile yakın oldukları izlenimi verdiği, mağdurları ikna etmek için avukatlık ofisi veya şirket ofislerini kullandıkları belirlendi. Kamu görevlisi olan örgüt üyeleri tarafından kamu binasında oda ayarlanıp, burada daire başkanı olarak tanıtılan örgüt üyesi ile mağdurlar arasında sahte sözleşme imzalandığı tespit edildi. Yine, kamu idarelerinin isim kısaltmalarını kullanarak şirket açtıkları, SMS paketi satın alarak ‘Tapu Müdürlüğü’ başlığı ile işlemlerin başlatıldığı yönünde SMS gönderdikleri, mağdurlara sahte tapu teslim ettikleri belirlendi. Ayrıca, örgüt üyelerinin araçlarına kamu taşıtı olduğu izlenimi veren kart koyarak araziyi mağdurlara göstermeye gittikleri, bazı mağdurları ikinci kez dolandırdıkları ve alay ettikleri saptandı.

TAPU MEMURU GİBİ

class=”cf”>

Polis, örgüt üyelerinden Cevdet Y. ve İsmail B.’nin Tapu Müdürlüğü´nde tapu memuru gibi davranarak, mağdurlara sahte tapu belgesi verirken güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerini ele geçirdi. Görüntülerde şüphelilerin müdürlükte tapu memuru gibi işlem yaptığı görüldü. 2016 yılında dolandırıcılık olayına başlayan suç örgütünün, bu yöntemle 160 kişiyi 300 milyon lira dolandırdığı belirlendi. Polis, şüphelilerin dolandırıcılıktan elde ettikleri paraları çuval içinde taşıdıklarını saptadı. 2016 yılından önce hiçbir malvarlığı bulunmayan örgüt yöneticisi ve üyelerinin, lüks araçlar satın alıp, lüks dairelere taşındıkları tespit edildi.

EŞ ZAMANLI OPERASYON

2 yıllık teknik ve fiziki takibin ardından şüphelilerin belirlenen adreslerine dün sabah Ankara merkezli 14 ilde ‘Arsa Avcısı’ operasyonu düzenlendi. Operasyonda, aralarında avukat ve kamu görevlilerinin de bulunduğu 106 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin otomobil bagajında çuval içerisinde taşıdıkları 4 milyon lira ele geçirildi. Mali Suçları Araştırma Kurulu ile yapılan ortak çalışma sonrası 8 araç, 40 taşınmaza ve 30 milyon liraya el konuldu.

Öte yandan, soruşturma sürecinde kamuya ait arazilerin hazine adına satışını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile koordineli çalışıldığı belirtildi.

Canlı BorsaAltın FiyatlarıDöviz Kurları için BigparaSource link

Binance' a Avantajlı Olarak Kayıt Ol !