İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Azerbaycan ordusuna Türkiye’den destek! Toplanan paralar gönderildi…

[ad_1]

Ermenistan’ın Yukarı Karabağ’daki 30 yıllık işgalini sonlandırmak için harekete geçen Azerbaycan’a Türk iş dünyasından destek geldi.

Azerbaycan kökenli iş adamı Bayram Tanrıverdi, Azerbaycan için destek çağrısında bulunmuştu. Sosyal medyada büyük yankı da uyandıran Tanrıverdi’nin Azerbaycan çağrısına birçok kişi destekte bulundu. Konuyla ilgili sosyal medyadan ‘Can Azerbaycan Grubu’ oluşturarak Azerbaycan’a gönül verenleri topladıklarını dile getiren Tanrıverdi, ”Azerbaycan’ın maddi bir desteye ihtiyacı yok. Artık eskisinden güçlü ve kendi göbeğini kendi kesebilir. Ancak bizler bu destekle manevi olarak da yanlarında olduğumuzu göstermek istiyoruz. Tarihsel olarak sorumluluğumuzu yerine getirip dedelerimizin de borcunu ödemeye çalışıyoruz” dedi.

”DEDELERİMİZİN BORCUNU ÖDÜYORUZ”

class=”cf”>

Azerbaycan gönüllüleri ile 52 bin 350 dolar topladıklarını belirten Tanrıverdi, ”Azerbaycan’ın maddi hiçbir desteğe ihtiyacı yok. Onlar eskisinden daha güçlü olduğu gibi kendi göbeğini kendi kesebilir. Ancak tarihsel bir sorumluluk gereği; dedelerimizin borcunu ödemek istiyoruz. Tıpkı Milli Mücadele’de maddi ve manevi tüm destekleriyle TBMM Hükümeti’nin yanında olan Azerbaycan gibi, biz de bu haklı davada gardaş Azerbaycan’ın yanında olmak istiyoruz” dedi. 

Tanrıverdi, toplanan paranın Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın silahlı kuvvetleri için oluşturduğu yardım fonuna aktarıldığını kaydetti. Bunun için iş adamı Ali Şayir ve Davut Göktaş ile birlikte Ziraat Bankası yetkilileriyle de görüşen Tanrıverdi, ”Ziraat Bankası yardım için toplanan paranın aktarılmasında hiçbir masraf ücreti almadı. Buradan Ziraat Bankası ve yetkililerine, kendim, Can Azerbaycan Grubu ve Türk Milleti adına tekrar teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

‘BİRİ DE BİNDİR BİNİ DE’

Azerbaycan’a desteğin sadece şiir ve marşla olmayacağını belirten Tanrıverdi, tıbbi ve gıda malzemeleri için yaptığı kampanyanın yankı bulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ”Yardımın biri de bindir bini de. Biz Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğiz, yıllar önce onlar bize destek oldu şimdi sıra bizde. Gün mücadele günüdür, gün Türk’ün birlik olma günüdür. Bu yüzden Azerbaycan’ın yanında olmak son derece mühimdir” dedi.

‘KARDEŞ, KARDEŞİN ELİNDEN TUTAR’

class=”cf”>

Tanrıverdi ayrıca, A. Şemseddinov’un Kurtuluş Savaşı yıllarında Türkiye-Sovyetler Birliği Alakaları kitabının bir bölümünde bulunan hadiseyi hatırlatarak, ”Kardeş, her zaman kardeşinin elinden tutar” dedi.Tanrıverdi, A. Şemsutdinov’un kitabından şu bölümü paylaştı:”Mustafa Kemal Paşa, 3 Mayıs 1920 günü Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa’ya yazdığı bir mektupta “Devlette hiç para kalmadı. Şu anda içeride para temin edebileceğimiz bir kaynak da yok. Başka kaynaklardan para temin edinceye kadar Azerbaycan hükümetinden borç para alınmasını temin etmenizi rica ederim” diyordu. Kazım Karabekir Paşa, isteği Azerbaycan hükümetine iletti. Bu istek, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Halk Cumhuriyeti ile Ankara Hükümeti arasındaki ilk resmi temastı.

1921 yılı içinde Nerimanov’un şahsi emri ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Mirza Davut Hüseyinov, kazanılan Birinci-İkinci İnönü Savaşları münasebetiyle çektiği telgrafta, “Kazanılan bu büyük zaferlerden dolayı Türk halkını Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adına kutluyoruz” diyor ve bu büyük zaferlerin şerefine Azerbaycan halkının yardım için 30 sistern petrol, 2 sistern benzin, 8 sistern kerosin gönderdiğini bildiriyordu.

 Aynı yılın Mayıs ayında Azerbaycan devleti, TBMM hükümetine 62 sistern petrol gönderdi ve bundan sonra savaş bitinceye kadar aynı değerde petrol ve üç vagon dolusu kerosin göndermeyi taahhüt etti. Bu taahhüdün dışında 1922 yılında Batum yolu ile Azerbaycan 9 bin tondan fazla kerosin ve 350 ton benzin gönderdi.Mustafa Kemal Paşa, 1921 yılında Nerimanov’a bir mektup yazarak borç para talep etmişti. Bu mektubu 17 Mart 1921 günü büyükelçi Nerimanov’a ulaştırdı. Nerimanov, derhal 500 kilogram altın gönderdi. Bunun 200 kilogram devlet bütçesine, kalanı ise mühimmat ve silah için kullanıldı. Daha sonra Nerimanov Rusya’dan aldığı 10 milyon altın rubleyi Ankara’ya gönderdi. Bu yardımlarla savaş içindeki ülkenin durumunda belirgin bir düzelme oldu.23 Mart 1921’de Azerbaycan hükümeti talep etmediği halde Türkiye’ye Azerbaycan halkının hediyesi olarak 30 sistern petrol, 2 sistern benzin, 8 sistern yağ gönderdi. Nerimanov, Mustafa Kemal Paşa’nın yazdığı mektuba yazdığı cevabi mektubunda her gün kazanılan başarılarla Türk halkının emperyalizmden kurtulma günlerinin yaklaştığını, bu yüzden kahraman Türk halkını kutladığını yazıyor ve sonra ilave ediyordu; “Paşam, bizim Türk milletinde kardeş kardeşe borç vermez. Kardeş, her zaman kardeşinin elinden tutar. Biz kardeşiz, her zaman elinizden tutacağız ve tutmaya devam edeceğiz”.

class=”cf”>

Öte yandan Türkiye’deki Azerbaycanlı İşadamları Birliği (TAİB) bağış kampanyası başlattı. Kampanyaya hem bireysel hem de kurumsal olarak bağış yapmak mümkün olacak. Türkiye’deki bağış kampanyasının bir benzeri dünyadaki Azeri ve Türk dernekleri tarafından bulundukları ülkelerde de başlatıldı.

ORDUYA AKTARILACAK

TAİB Genel Koordinatörü Aygün Aliyeva, TAİB’e yapılacak tüm bağışların Azerbaycan ordusu için Savunma Bakanlığı’na aktarılacağını söyledi. Aliyeva, “Türkiye’deki dernek ve işadamı organizasyonlarına bu bağış kampanyasını duyurduğumuzda çok yoğun bir destek geldi. Bağışçılar hem bireysel hem de kurumsal olarak, parasal destek sağlıyorlar” dedi.

SALDIRILARI KINADI

Aliyeva, Türkiye’deki işadamı dernekleri ve kurumlarının, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 27 Eylül 2020’de Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek, ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askeri birliklerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınayan bir de bildiri yayımladığını söyledi. Bildiriye 7 işadamı örgütünün imza attığı bilgisini veren Aliyeva, bu desteklerin Azeri Türklerine güç verdiğini kaydetti. 

ERMENİSTAN HATALI

Bildiride şu ifadelere yer verildi: “Uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını ve vatanını korumak amacıyla verdiği çaba karşısında tüm gücümüz ve imkânlarımızla Azerbaycan’ın yanındayız. Ermenistan, Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ ve çevresindeki topraklarını yıllardan beri işgal etmekte ve var olan çatışmaya yeni boyutlar eklemekte olsa da bu alçak saldırılar başarısızlığa uğramaya mahkumdur. Ermenistan hatalı bir yoldadır. Ermenistan’ın, hak ve hukuku hiçe sayan bu hain saldırıları karşısında, Azerbaycan Devletinin ve Azerbaycan Ordusunun alacağı her kararın arkasında olduğumuzu, bölgede insani dramlara mani olmak için işgalci Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın öz yurdu olan topraklarından kayıtsız ve şartsız derhal çekilmesi gerektiğini bildiririz.”

BİLDİRİYE 7 DERNEK İMZA ATTI

Mikayıl YUSİ- FOV- Türkiye’deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliği (TAİB) Başkan Vekili

Selçuk AKAT- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi Başkanı

Abdurrahman UZUNMüstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MUSİ- AD) Azerbaycan Şubesi Başkanı

Tolga TUNÇ- Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Dış ilişkilerden sorumlu Başkan vekili 4 Serdar KURT- Ekonomi ve Ticaret Derneği (ETD) Azerbaycan Ekonomi Ticaret Kurulu Başkanı

Mehmet BİLİCİ – ASKON Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı, Genel Başkan Yardımcısı.

Dr. Osman BÜYÜKKAYADünya Türkiyat Konseyi Derneği Başkanı

 

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın