İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Gümüş fiyatında manipülasyon yapıldı’ – BBC News Türkçe

[ad_1]

28 Temmuz 2014

ABD’de açılan bir davada, Deutsche Bank, HSBC ve Bank of Nova Scotia’nın, “gümüş fiyatlarını manipüle ettiğini” iddia edildi.

Davacı taraf, her gün gümüş fiyatlarını belirleyen bankaların piyasadaki konumlarını istismar ettiklerini savundu.

Washingtonlu Scott Nicholson adlı yatırımcı, söz konusu üç bankaya karşı açtığı davada, “Aşırı düzeyde gizliliğin, istismara uygun zemin hazırladığı” görüşünde.

Nicholson, davacı olduğu bankaların, piyasada işlem yapmadan önce araşarında anlaşarak gümüş ve gümüş türevlerinde büyük miktarlarda ve yasa dışı kârlar elde ettiklerini iddia ediyor ve diğer yatırımcıların da hukuki yolları arayacağını umuyor.

Deutsche Bank ve HSBC dava hakkında yorum yapmadı; Bank of Nova Scotia ise, Bloomberg haber ajansına yaptığı açıklamada, “kendimizi sonuna dek savunacağız” dedi.

Söz konusu dava, altın piyasasıyla ilgili benzer davaları takip ediyor.

Bu yılın başlarında, Barclays bankasının bir çalışanı altın fiyatlarında manipülasyon girişiminde bulunduğu gerekçesiyle, 26 milyon sterlin cezaya çarptırılmıştı.

Geçen Eylül ayında, ABD yetkililerince gümüş piyasasındaki 5 yıllık hareketlerin incelendiği soruşturma sonunda herhangi bir yasa dışı faaliyet saptanmadığı açıklanmıştı.

Altın ve gümüş fiyatları, her gün az sayıda bankanın katılımıyla ortaklaşa belirleniyor. Böylece yatırımcılar değerli madenleri tek bir fiyat üzerinden alıp satma olanağı buluyor.

Deutsche Bank, bu yılın başlarında altın ve gümüş fiyatlarını tespit piyasasından çekileceğini açıklamıştı.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın