İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık adımı Resmi Gazete’de

[ad_1]

Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de yapılan değişiklikler kapsamında, reel kredi büyümesi koşullarını sağlayan bankaların yabancı para zorunlu karşılık oranları, tüm vade dilimlerinde geçerli olmak üzere, kıymetli maden depo hesapları için 700 baz puan, diğer tüm yabancı para yükümlülükleri için ise 200 baz puan artırıldı.

Öte yandan reel kredi büyümesi koşullarını sağlayan bankaların Türk lirası zorunlu karşılık oranlarının 6 aya kadar vadeli tüm mevduat/katılım fonu yükümlülükleri ve 1 yıla kadar vadeli diğer yükümlülükleri için 200 baz puan, 3 yıla kadar vadeli diğer yükümlülükleri için ise 150 baz puan yükseltildi.

TCMB’den konuya ilişkin dün yapılan duyuruda, alınan bu kararlarla piyasadan yaklaşık 17 milyar Türk lirası ve 8,5 milyar dolar karşılığı döviz ve altın cinsinden likiditenin çekilmesinin beklendiği bildirilmişti.

Duyuruda ayrıca, söz konusu değişikliklerin tesisi 4 Eylül’de başlayacak olan 21 Ağustos 2020 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacağı vurgulanmıştı.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın