İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Son dakika… Banka görevlisi gibi arayıp hesaplarını boşalttılar! Artı 99 vurgunu

[ad_1]

class=”cf”>

Bankaların müşteri hizmetlerine ait telefon numaralarının başına +99’u ekleyerek bankadan arandıklarına ikna ettikleri vatandaşları, ‘Hesabınızdan para çekildi’ diye kandırıp hesaplarını boşaltan 13 kişilik dolandırıcılık çetesi yakalandı. Bazı banka müşterileri bilgileri dışında hesaplarından para çekildiğini söyleyerek savcılıklara başvuruda bulundu. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yapılan başvuruların ardından çalışma başlattı.

HESAPLAR BOŞALTILDI

Yapılan araştırmaya göre; dolandırıcılık çetesi üyeleri, bankaların müşteri hizmetlerine ait telefon numaralarının başına Özbekistan’ın uluslararası telefon kodu +99 ekleyerek internet üzerinden vatandaşları aradı. Kendilerini banka görevlisi olarak tanıtan çete üyeleri, ‘Hesabınızdan para çekildi’ ve ‘Hesabınız bahiste kullanıldı’ gibi sözlerle panik havası yarattı. Vatandaşlardan aldıkları hesap bilgileriyle de hesaplarını boşalttı. Yapılan üç aylık çalışmada çete üyelerinin kimlikleri ve kaldıkları adreslerin deşifre edilmesinin ardından başlatılan eş zamanlı operasyonda 5 kişi gözaltına alındı. 5 kişinin tutuklanmasının ardından İstanbul ve Düzce’de devam eden operasyonda çete üyesi 8 kişi daha yakalandı. Aramalarda da, ruhsatsız Sig Sauer tabanca ve çok sayıda banka kartı ele geçirildi.

8 KİŞİ SORGUDA

class=”cf”>

Gözaltına alınan 8 kişi, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve kurulan örgüte üye olmak (TCK 220), kişinin, kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurum veya kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık’ suçlamasıyla sorguya alındı.

MAĞDUR OLMAYIN

Müşterilerin banka çalışanı gibi aranarak değişik söylemlerle dolandırılması olayları sıkça karşımıza çıkıyor. Peki mağdur olmamak için nelere dikkat etmeliyiz? Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent, geçtiğimiz aylarda yaşanan bir dolandırıcılık olayı sonrası şu önerilerde bulunmuştu:

* Hiçbir bankacı, müşteri hizmetleri yetkilisi, size hesap, kart, müşteri numaranızı sormaz. Zaten elinde vardır.

* Bankacılar, vatandaşlık numaranızı sormaz. Soran olursa söylemeyin.

class=”cf”>

* Bankacılık şifreniz size özeldir. Bankanın bilgi tabanında kayıtlıdır. Bankacılar sizden şifrenizi isteyemez, kimseye vermeyin.

* Telefonunuza gelen kod ya da şifreyi kimse ile paylaşmayın.

* Herhangi bir sebeple dolandırıldığınızı iddia eden olursa 444’lü, 0800’lü vs numaralardan aranmış olsanız bile telefonu kapatıp bizzat bankanızı arayın.

* Emniyet güçleri sizi arayıp para istemez, kredi kartı ve hesap bilgilerinizi vermeyin.

* Tanımadığınız kişilerin parasının hesabınıza aktarılmasına izin vermeyin. Paranın yasadışı yollardan elde edilmiş olabileceğini ya da vergi kaçakçılığına konu olabileceğini unutmayın.

Canlı BorsaAltın FiyatlarıDöviz Kurları için Bigpara

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın