İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD Merkez Bankası Fed: Wall Street aşırı iyimser

[ad_1]

15 Temmuz 2014

Fed’in Para Politikası Raporu’nda risk alma isteğinin gereğinden fazla arttığı belirtildi ve ilk kez sektör ismi vererek “sosyal medya ve bioteknoloji şirketlerinin hisseleri aşırı ısındı” ifadeleri kullanıldı. Wall Street’in tepkisi ise sert düşüş oldu.

Fed Başkanı Janet Yellen’in ABD Kongresi’ndeki sunumu ile aynı günde yayınlanan raporda, “Özellikle küçük ölçekli şirketlerin hisselerinde aşırı iyimserlik görüyoruz. Şirketlerin gelirleriyle piyasadaki değerlemeleri örtüşmüyor” denildi.

Raporun yayınlanmasının ardından en sert darbeyi, Wall Street’in küçük ölçekli şirketler endeksi olan Russell 2000 aldı ve açılışta endeks yüzde 1’in üzerinde değer kaybetti.

Twitter ve Facebook hisselerinde de kayıplar yüzde 1’lere ulaştı.

Yellen ise, yapığı sunumda görece daha iyimser bir tablo çizdi.

Ekonomide varlık balonlarının oluşmasına karşı sürekli olarak tetikte kalacaklarını bir kez daha söyleyen Yellen, ekonomideki toparlanmayı kabul etse de bunu ‘can sıkıcı derecede yavaş’ olarak niteledi ve piyasanın bir süre daha Fed tarafından fonlanacağının sinyalini verdi.

‘İşaret fişeği’

Ancak analistler ve ekonomistler Fed raporunun artık daha temkinli bir Fed’in piyasaları izlediğini gösterdiği görüşünde.

Reuters haber ajansına konuşan Citi stratejisti Steven Englander, raporda sektör ismi verilerek yapılan ‘aşırı ısınma’ yorumunun bir başlangıç olabileceğini söylüyor.

Englander, “Fed’den gelen bu yeni yorum bir işaret fişeği olabilir. Ekonominin toparlanması karşısında Fed’in para musluklarını kısacağının ilk sinyalini görüyor olabiliriz” dedi.

Gelişen piyasalar da etkilendi

Fed raporunun etkisi gelişen piyasalarda da hissedildi.

Brezilya Reali Dolar karşısında son iki haftanın en sert oranıyla gerilerken, Şili Pesosu son 1 ayın en sert düşüşünü yaşadı.

Türk Lirası ise, Dolar karşısında yüzde 0,40 değer kaybederek tekrar 2,12 seviyesini aştı.

Borsa İstanbul Fed açıklamaları geldiği sırada kapalıydı.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın