İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD şirketlerinin borcu rekor kırdı

[ad_1]

ABD şirketlerinin borcu rekor kırdı

ABD şirketlerinin borcu 10.5 trilyon dolar ile rekor kırdı. Yeni bir araştırmaya göre bu, yarım yüzyıl öncesine göre 30 kat şaşırtıcı bir artış. Borçlanmanın 7,2 trilyon dolarlık büyük kısmını, yüksek yatırım dereceli kredi notuna sahip Amerikan şirketleri yaptı.

ABD’li şirketlerin kreditörlere olan tahvil ya da kredi formundaki borçlarının toplamı 10.5 trilyon dolara ulaştı.

Bank of America’nın (BofA) raporuna göre 50 yıl öncesine kıyasla 30 kat artmış durumda.

Söz konusu borcun büyük bir kısmı AAA’dan BBB’ye kadar olan yüksek “yatırım yapılabilir” kredi notuna sahip ABD şirketlere ait. Söz konusu bölümdeki borçlanma geçen on yılda iki katını aşarak 7.2 trilyon dolara çıktı.

Yüksek nota sahip şirketler, özellikle de Covid-19 kaynaklı sağlık tehdidi daha iyi yönetilip ekonomi toparlandıktan ve şirket kârları yeniden yükselmeye başladıktan sonra ABD’li şirketlerin yatırımcı beklentilerine paralel hareket etmeleri durumunda, borç verenler için avantajlı olabilir.

Ancak yatırım yapılabilir seviyedeki borcun yaklaşık yarısı, 3.6 trilyon dolar, spekülatif ya da “çöp” seviyesinden birkaç kademe uzakta olan BBB sınırında bulunuyor.

Marketwatch’ta yer alan habere göre, yatırımcılar uzun bir zamandır ekonomik daralmanın veya “BBB” seviyesindeki notlarda kredi derecelendirme kuruluşlarından gelebilecek bir indirim döngüsünün tahvil piyasasını batırabileceğinden endişe duyuyor. BofA’ya göre çöp tahvil piyasası BBB kategorisinden kabaca yüzde 250 daha küçük.

Özel sektör tahvillerinde görünüm Fed’in pandemi esnasında kredi akışını korumak için acil durum fonlama programları başlattığı mart ayından beri elbette iyileşti.

Bunun sonucunda ABD şirket tahvili sektörüne güçlü sermaye girişi oldu. Bireysel yatırımcılar da tahvil fonları ve Borsa yatırım fonlarıyla (ETF) sektöre girdi. Getiri arayışında olan yabancılar da tahvil piyasasının likit kalmasında etkili oldu.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın