Binance' a Avantajlı Olarak Kayıt Ol !

Deloitte’den 2020 raporu: 2020’de 9 milyar dolarlık birleşme gerçekleşti

tarafından
14
Deloitte’den 2020 raporu: 2020’de 9 milyar dolarlık birleşme gerçekleşti


Deloitte Türkiye, “2020 Yılı Birleşme ve Satın Almalar Raporu”nu yayınladı.

Türkiye’de birleşme ve satın almaların genel görünümünü ortaya koyan rapora göre, Covid-19 pandemisinin damgasını vurduğu bir yıl geride kalırken, 2020’de birleşme ve satın alma işlemlerinde kayda değer bir toparlanma ile tarihi rekor olan 304 adet işlem ile yaklaşık 9 milyar dolar değerinde işlem hacmi gerçekleşti.

Yıllık işlem hacmi son 10 yıl ortalamasının altında kalmakla birlikte işlem hacminde görülen artış bir önceki yıla göre yüzde 70’lik bir büyümeye işaret ediyor. Ortalama işlem hacmi 30 milyon dolar ile geçmiş yıllara benzer bir seviyedeydi.

UNICORN VE TÜRKİYE VARLIK FONU İŞLEMLERİ ÖN PLANA ÇIKTI

Birleşme ve satın alma işlemlerinde bir kez daha erken aşama yatırımlarındaki hareketlilik dikkat çekti. Öte yandan, öne çıkan iki mega işlem, toplam işlem hacminin yüzde 40’ını oluşturdu. Türk mobil oyun şirketi Peak Games’in ABD’li Zynga tarafından 1,8 milyar ABD Doları gibi rekor bir değerleme ile satın alınması, Türkiye’nin ilk “unicorn” işlemi olarak tarihe geçti. Bu işlemde Zynga tarihinin en büyük satın alımını gerçekleştirirken, söz konusu yatırım bir Türk girişiminin en büyük işlemi oldu.

Yıllık işlem hacmini önemli ölçüde etkileyen bir diğer mega işlem, GSM operatörü Turkcell’in kontrol hissesinin 1,8 milyar ABD doları bedelle Türkiye Varlık Fonu tarafından devralınması oldu. Öte yandan Türkiye Varlık Fonu’nun toplam değeri 953 milyon ABD Doları’nı bulan bir dizi satın alma ile kamu sigorta şirketlerini konsolide etmesi de bir diğer önemli gelişme olarak öne çıktı.

Deloitte Türkiye Birleşme ve Satın Alma Hizmetleri Direktörü Özlem Ulaş-Deloitte Türkiye Ortağı ve Finansal Danışmanlık Lideri Kıvanç Çıdam-Deloitte Türkiye Birleşme ve Satın Alma Hizmetleri Direktörü Duygu DoğançayDeloitte Türkiye Birleşme ve Satın Alma Hizmetleri Direktörü Özlem Ulaş-Deloitte Türkiye Ortağı ve Finansal Danışmanlık Lideri Kıvanç Çıdam-Deloitte Türkiye Birleşme ve Satın Alma Hizmetleri Direktörü Duygu Doğançay

YABANCILARIN İLGİSİ PANDEMİDE DEVAM ETTİ

Yabancı yatırımcılar 82 adet işlem ile 4,6 milyar dolarlık satın alma yaptı. Toplam yıllık işlem hacminin yüzde 51’ini yabancı yatırımcılar oluşturdu. Yabancı yatırımcıların toplam işlem hacmi halen son 10 yıllık ortalamaların altında olmasına rağmen, 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 35 oranında arttı (2019- 3,4 milyar ABD Doları).

Benzer şekilde, Türk yatırımcıların dahil olduğu işlemlerin toplam değeri iki katından fazla artarak 4,4 milyar dolar oldu (2019-1,9 milyar ABD doları). Türk yatırımcıların satın almaları 222 adet işlem ile geçtiğimiz yıla göre yüzde 37 oranında artış gösterdi.

Yabancı yatırımcılar içinde Avrupalı yatırımcılar toplam değeri 1,2 milyar doları aşan 47 işlem ile liderliği üstlendi ve böylece yabancı yatırımcıların toplam işlem sayısı ve hacminin sırasıyla yüzde 57 ve yüzde 27’ini oluşturdu. Öte yandan, Kuzey Amerika bölgesi yatırımcıları 13 işlem tamamlayarak yabancıların toplam yıllık işlem hacminin yüzde 46’sını oluşturdu. Bununla birlikte Körfez Bölgesi’nden Katarlı yatırımcılar da 4 işlem ile ön sıralarda yer aldı.

ERKEN AŞAMA YATIRIMLARDA TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK İŞLEM SAYISI

Finansal yatırımcı işlemleri, 2020 yılında 165 işlem ile tüm zamanların en yüksek işlem sayısına ulaştı. İşlem sayısında yüzde 90’lık bir büyümeye tekabül eden bu hareketlilik ile, finansal yatırımcılar 2020 yılında yaklaşık 4 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirdi. Finansal yatırımcı işlem hacminin yüzde 69’unu oluşturan Türkiye Varlık Fonu işlemleri toplam işlem hacmindeki artışta etkili oldu.

Toplam finansal yatırımcı işlem sayısına en çok girişim sermayesi fonları ve melek yatırımcılar katkıda (yüzde 81 ile) bulundu.

Girişim sermayesi fonları ve melek yatırımcılar tarafından desteklenen internet ve mobil hizmetler ile teknoloji, sırasıyla 71 ve 42 işlem ile en çok talep gören sektörlerden ikisi oldu; bunu finansal hizmetler (17), e-ticaret (7), enerji (6) ve lojistik & ulaştırma (4) sektörleri izledi.

Deloitte Türkiye Ortağı ve Finansal Danışmanlık Lideri Kıvanç Çıdam, rapora ilişkin olarak “2020’de Covid-19 salgını nedeniyle toplam işlem değerinde ve işlem sayısında küresel boyutta bir düşüş gözlemledik. Pandeminin başlangıcında Türkiye’de de satın almalar benzer şekilde yavaşlamış olsa da, haziran ayında tamamlanan mega işlemlerin etkisi ve ertelenen işlemlerin tekrar canlanmasıyla yaz aylarında hız kazandı.

2020 yılında gerçekleşen 304 adet rekor sayıda işlem ile tüm zamanların en yüksek işlem sayısına şahit olduk. 2019 yılındaki düşüşün ardından 2020’de yatırımcı ilgisinin önemli ölçüde canlandığını söyleyebiliriz. Son iki çeyrekte yaşanan yatırımcı ilgisi, önümüzdeki yıl işlemlerin daha da artacağına dair olumlu bakış açımızı destekliyor” dedi.

VİDEO: EKONOMİDE 2020 BÖYLE GEÇTİ-ARŞİVSource link

Binance' a Avantajlı Olarak Kayıt Ol !