İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Silici operasyonu! 5 yılda 15 milyar TL’lik vurgun

[ad_1]

İçişleri Bakanlığı İstanbul merkezli gerçekleştirilen akaryakıt operasyonuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) koordinasyonunda, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce İstanbul merkezli 50 ilde eşzamanlı operasyon düzenlendi.

Silici operasyonu 5 yılda 15 milyar TL’lik vurgun

Akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan suç örgütüne yönelik Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Gelir İdaresi Başkanlığı ve Vergi Denetim Kurulu işbirliğiyle yapılan operasyona ‘Silici’ adı verildi. Soruşturma kapsamında bilişim sistemleri yoluyla kamu kurumlarını zarara uğrattıkları tespit edilen 220 şüpheli gözaltına alındı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük ‘akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı’ operasyonunda 170 akaryakıt istasyonu, 23 akaryakıt dağıtıcı firması, bir istasyon teknik destek firması, 2 otomasyon yazılım firması ve bağlı bir şubesi olmak üzere 242 noktada vergi müfettişleri ile gelir uzmanlarının katılımıyla yapılan aramalarda mali belgelere, bilgisayar ve cep telefonu gibi dijital materyallere el konuldu.

class=”cf”>

Akaryakıt istasyonlarından 608 milyon litrelik akaryakıt satış verisinin otomasyon sistemlerine müdahale edilerek silindiği belirlendi. Verileri silinen akaryakıtın güncel maddi değerinin yaklaşık 3.6 milyar lira olduğu ve MASAK raporuna göre devletin yılda 3’er milyar lira olmak üzere 5 yılda 15 milyar lira zarara uğratıldığı tespit edildi.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın