İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Son dakika haberi… Bakan Albayrak’tan CNN TÜRK’e önemli açıklamalar

[ad_1]

Pandemi döneminin ekonomiye etkileri neler oldu? Bu süreçte hangi adımlar atıldı, sıradaki adımlar neler olacak? Piyasalardaki hareketliliği nasıl yorumluyor? Kısa ve uzun vadede ekonomiye ilişkin hedefleri neler? Muhalefet partilerinden gelen eleştirilere ne yanıt veriyor? Ahmet Hakan sordu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yanıtladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamaları şu şekilde;

Aylardır küresel iklimde muazzam bir fırtına kopmuş durumda.  Türkiye serbest piyasa ekonomisine geçtikten beri kur üzerinde ekonomiye ölçmeye girdi.  

Dünya da salgın nedeniyle öyle bir dönemde ki, dünya tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşanıyor. Bu manada Türkiye, dünyadaki bütün ülkelere kıyasla en az etkilenen ülkelerden bir tanesi. Borsa performansıyla pozitif ayrışıyor. Birçok ülke düşmeler yaşamış Türkiye daha iyi noktada. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin kur performansına bakalım. Yüzde 30’lar, 20’ler, 15’ler seviyesinde para birimlerin değer kaybetmiş. Türkiye yüzde 17, yüzde 19 seviyesinde etkilenmiş. Büyümede ikinci çeyrekler açıklanıyor, pek çok ülkede büyük daralmalar yaşanıyor. Türkiye, inşallah ikinci çeyrek performansıyla daralma yaşayan ülkeler içinde en az etkilenen ülkelerden birisi olacak. Bu ay büyüme açıklanacak. Mayıs ve haziran rakamları hızlı toparlanmayı ortaya koymuştu, ikinci çeyrek bu anlamda da pozitif olacak. Dünyada en hızlı normalleşen ve en hızlı toparlayan ülkelerden birisi olacağız.

2 yıl önce yeni sistemde Türkiye’de finansal ekonomi bu anlamda çok güçlü temeller üzerine oturacak bir ekonomi oluşturmamız lazım. Dünya tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşanıyor. Krizlerden çok kriz lobileriyle uğraşıyoruz. 

Biz normalleşme sürecinde girdiğimizde en çabuk toparlanan ülke olacağız.

Battık bittik lobisi yine aynısın söylüyor. Algı üzerinden. Etkili değil ama bizi azınlık bir kesimimiz var, sosyal medya ile yatıp kalkan.  

Milli bağımsızlık mücadelesi veriyoruz.  Net söylüyorum Türkiye’de özellikle son 7 yıldır AK Parti iktidarı farklı ekonomik mücadeleleri veriyor. Ben Enerji bakanlığı dönemimden itibaren bu sürecin içerisindeyim.

Biz bir hayal dünyasında yaşamıyoruz.

Dünya çok başka bir iklimde ve kavga içerisinde. Bizim kimsenin malında gözümüz yok.

Küresel iklimden kaynaklı Türkiye her ülke gibi etkileniyor. Eskisine göre daha az etkileniyor. 

Türkiye her gün donanmasıyla Ege’de Akdeniz’de sondaj yapıyor. Haklarını savunacak süreçler oluşturuyor. Sınır ötesi terör örgütlerine operasyonlar yapıyoruz. Her geçen gün daha da güçleniyor Türkiye ve güçlenecek.

Toplumumuz geziden beri söylenenle hakikat arasındaki farkı görüyor ve liderinin arkasında.

2008 krizinde -14,4 küçüldü yılın tamamında eksi 8 küçüldü Türkiye, bugün tüm bunlara rağmen biz yılı da en kötü çeyreğimizi de 2008-2009 krizinden daha iyi kapatacağız.

Türkiye’de zaten birileri tarafından gerektiğinden fazla toplum psikolojisini negatife doğru itme çabası var. Toplumsal anlamda bunu destekleyecek adım atmamamız lazım.  

Biz şu an itibariyle bahane üretme değil topluma çözüm üretme noktasında sorumluluk taşıyoruz.  Biz daha iyisini yapmakla mükellefiz.  

Pandemi sürecinin normalleşme aşamasına başlamadık.

Türkiye  ekonomideki dalgalanmaları yönetebiliyor. Son 1 aylık süreçte kur 7’lere çıktı. Finansal güvenlik yapısında Türkiye tüm bu dalgaları kontrollü yönetip yönetmediği önemlidir ve Türkiye bu anlamda ciddi altyapıya sahiptir. Kurun seviyesi değil, rekabetçi olup olmaması önemlidir.

Türkiye yüzde 5 küçülecek’ iddiasında bulunanlar yine yanılacaklar. Tahminimiz eksi 2 ile 1 arasında. Dünya ortalamasından çok daha iyi. Tüm veriler toparlanmanın güçlü şekilde başladığını gösteriyor. Normalleşme sürecinde atılan her adım daha pozitif yansıyor.

Temmuz ihracatı ve tüm süreçler ekonomideki toparlanma süreçlerinin başladığın gösteriyor.

Haziran, Temmuz ve Ağustos rakamlarında toparlanmanın güçlü bir şekilde gösteriyor. Altyapısı da sürece hızlı adapte olma konusunda Türkiye çok başarılıydı. 

‘Para bas’ diyenler oldu, bu en büyük tuzaktır.

Son 2 ayda 250 bine yakın konut satıldı.

Çok güzel bir istihdam paketi hazırladık. Meclis’in yoğunluklarından dolayı yazın geçemedi. Meclis açıldığında ve bu paket geçerse güzel adımlar atılacak.

ABD’de 45 milyon işsiz sayısı ortaya çıktı. Türkiye’nin bundan etkilenmemesi elbette mümkün değil ama en aza indirmek ile uğraşayacağız.

Her senaryoya, tarihteki hiçbir dönemde bu kadar hazır olduğumuz bir dönem yok. Hazır bir şekilde bekliyoruz.

Son 3,4 ayda oluşan fiyatlama davranışlarındaki bozulma, beklentinin üzerinde bir enflasyon olarak yansımıştı. Ben çok daha ılımlı ve olumlu
düşünüyorum. Sürece baktığımızda bu yıl hedefimiz 8 buçuklardı. Türkiye’de bir kaç puanlık etkisi olabilir. Kur maliyet üzerinde etki, trende baktığımızda dönem dönem farklı şekilde etki etti. Bu seviyelerin beklendiği kadar negatif etkisi olacağını ben düşünmüyorum. 

Piyasa kendi ayakları üzerinde duracak şekilde devam ediyor. Ağustos itibariyle piyasa dengeleşiyor. İhtiyaç oldukça dokunuş yapıyoruz.

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili normalleşme desteğine dönüyor artık. Başvuran firmalarla birlikte yavaş yavaş normalleşme desteğine dönüyor. Çok güçlü bir istihdam paketi hazırladık.

Pandeminin enflasyona 1-2 puanlık etkisi olabilir.

Doğu Akdeniz Türkiye’nin milli egemenlik konusudur.

Bizim bir seviyemiz var ve taviz vermeyeceğiz. Her gelene ‘eyvallah’ demek yok. Hep birlikte kenetlenerek aynı şekilde bakıyoruz.

Ümidim var bunu yapma noktasında ülkeme güveniyorum. Hikaye şu değişim devrim daha fazlası. Dünyada büyük bir devrim yaşanıyor. 20. yüzyıldan gelen sistem çöküyor ve yeni sistem geliyor. Türkiye adaletsiz haksız sisteme baş kaldırıyor. 

İki türlü husus var. Çok yoğun gündemimiz var taki edemediğimiz yorumları da takip eden bir ekibimiz var.

Biz hakikiyi öğrenmeye çalışan herkesi kucaklayacağız.

İnanılmaz destekler ve dualar alıyoruz. İnanılmaz duygulanıyoruz. Yaptıklarımızı göre aileler var. Bir kesim bunu görüp sizin motivasyonunuzu alıkoymaya çalışıyor, biz bu konularda biraz dikkatliyiz.

Türkiye geziden beri bir mücadele veriyor ki öncesi de var. O süreçten bugüne ülkenin başındaki lider başta olmak üzere ülkeyi esir almaya yönelik operasyonlarla karşıya kaldık. Berat Albayrak çok farklı süreçlerde rol oynadı çok insanın ayağına bastı. Konu ülkenin menfaatiyse sonuna kadar mücadele vermek bizim borcumuz.  

Taşın altına elimizi değil, bedenimizi koyacağız. Bir mücadele veriyoruz ama bunun bir bedeli olacak.

Dolayısıyla bağımsızlığın bir bedeli var. Bizim ecdadımız bu bedeli sayısız defa ödedi. Bu ülkenin menfaatinden başka yere Rabbim döndürmesin. 

Ekonomi başta olmak üzere bu ülke paradigma değişikliği başlattı. Tamamında Türkiye başka bir yola girdi.Bilinçli ve sistematik bir operasyon yapıyorlar. 

2009’da IMF’ye gitmek için neler neler yaptılar.

Bu ülkenin bağımsızlığı her şeyin üzerindedir. Çok net söylüyorum, televizyonlara çıktığımda ben ortadan konuşmaya özen gösteriyorum ama şunu net görmemiz lazım bu süreçte Türkiye çok güçlü bir reaksiyon ortaya koyuyor.

Türkiye’de birkaç tane partinin konuşmasını hep aynı ekip yazıyor, hep aynı konsept.

Türkiye her anlamda çok kuvvetli bir şekilde masaya yumruğunu koyuyor. Türkiye artık başka bir Türkiye.

Ankara’da da İstanbul’da da seyahat olarak çok yoğun. Mümkün olduğunca İstanbul’da vakit harcıyorum. Sistemin paydaşları olan kurumlar İstanbul’da.

1 milyon yazılımcı çok önemli bir proje. 650 bine yakın kaydımız var. 300 bine yakını CV doldurdu. Bu eğitimleri alan geçlerimizin yaş ortalaması 20 -21. Bu eğitimleri almak için kullandıkları internet bedava. Bu bir umut.

Türkiye çok önemli bir psikolojik eşiği aştı.

Cumhurbaşkanımızla her gün görüştüğümüz de oluyor sürekli temas halindeyiz.

 

 

 

 

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın