İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’nin en büyük bankası rekor cezayı kabul etti

[ad_1]

21 Ağustos 2014

ABD’de bir banka, yatırımcıları sattığı ürünlerin güvenilirliği konusunda yanılttığı için rekor düzeyde bir ceza ödemeyi kabul etti.

Ülkenin en büyük bankası Bank of America toplam 16 milyar 700 milyon dolar ceza ödeyecek.

Aslında çürük konut kredilerine dayalı bu yatırım araçları, finans kuruluşları Countrywide Financial ve Merrill Lynch tarafından piyasaya sürülmüş ancak mali krizin iyice derinleştiği 2008 yılında Bank of America tarafından devralınmıştı.

Adalet Bakanlığı müsteşarı “Hiç bir kurum cezadan kaçabilecek kadar büyük ya da güçlü değil” dedi.

Bu ödemeyle bankanın yılın üçüncü çeyreğindeki karları 5 milyar 300 milyon dolar azalmış oldu.

Bank of America, cezanın toplam 9 milyar 650 milyon dolarını nakit olarak ödeyecek ve yaklaşık 7 milyar dolarıyla da, yanılttığı tüketiciyi rahatlatacak adımlar atacak.

Nakit ödenen miktarın da, 5 milyar doları kamu maliyesine ceza olarak ödenecek, geri kalan miktar ise tazminatlara gidecek.

‘Bayat sütü bile bile satmak’

Adalet Bakanlığı müsteşarı Tony West Bank of America’nın durumunu şöyle tarif etti:

“Köşedeki bakkala gidip, taze diye satılan sütü alıyor ama sonradan dükkan sahibinin, sütün nakliye sırasında bütün gün buzdolabına konmadan dışarda bekletildiğini bildiğini ve size bunu söylemediğini keşfediyorsunuz. Eve gidip kendinize bir bardak süt doldurduğunuzda sizi bekleyen kötü sürprizle karşılaşıyorsunuz. Tıpkı, emeklilik fonları ve hükümet güvencesi altındaki mali kuruluşlar gibi yatırımcıların, bu yatırım araçları zarar ettiğinde milyarlarca dolarlık nahoş bir zararla karşılaştığı gibi.”

Bank of America’nın genel müdürü Brian Moynihan ise, “Çürük konut kredilerinden kaynaklanan zararların önemli bir kısmına çözüm getiren bu anlaşmanın hissedarlarımızın çıkarına en uygun çıkış olduğunu ve geleceğe odaklanmaya devam etmemizin yolunu açacağını düşünüyoruz” dedi.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın