İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) nedir? | Kambiyo vergisi nasıl hesaplanır?

[ad_1]

Binde 2’den yüzde 1’e yükseltilen Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV), bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla tekrar binde 2’ye indirildi.

Banka ve sigorta işlemleri başta olmak üzere genel olarak tüm finansal işlemleri vergilendirmeyi amaç edinen Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nin (BSMV) temeli 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu‘na dayanıyor. 

BSMV’nin konusuna giren işlemler genel hatlarıyla şöyle: 

– Banka muamele ve hizmetleri,

– Kendileri veya başkaları adına menkul kıymet alıp satmayı, alım – satıma aracılık etmeyi veya alıp sattıkları menkul kıymet karşılığı borçları ödemeyi taahhüt etmeyi meslek haline getirenlerin bu faaliyetleri,

– Mevduat faizi vermek veya başka isimlerle faiz ve benzeri menfaatler sağlamak için sürekli halde para toplama işleri,

– Ödünç para verme işleri

Diğer kanunlardan farklı olarak, Gider Vergileri Kanunu uyarınca BSMV yükümlülüğünün doğması için yalnızca verginin konusuna giren bir işlem yapılması yeterli değildir. Bununla birlikte yapılan işlem neticesinde lehe alınan bir para olması yani bir gelir elde edilmesi gerekir.

KAMBİYO VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?

Para yerine geçen ve ödeme aracı olarak kullanılabilen her türlü bono, çek, poliçe ve diğer menkul kıymetler anlamında tanımlanabilen kambiyo vergisi binde 2’ye indirildi. 

Örneğin 1000 dolar alan veya satan bir kişiden eskiden bu alım satımı için 10 dolar tahsil edilirken, düzenleme sonrası 2 dolar tahsil edilecek. 

VİDEO: EKONOMİDE 3 YILLIK YOL HARİTASI

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın