İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya Bankası: Ebola salgını Batı Afrika ekonomileri mahvedebilir

[ad_1]

18 Eylül 2014

Dünya Bankası Batı Afrika’daki Ebola salgınının Gine, Liberya ve Sierra Leone ekonomilerinde felakete yol açabileceğini; virüsün ekonomik etkilerinin zaten kırılgan durumdaki bu ülkelerde 8 kat artabileceğini açıkladı.

Bununla birlikte, Ebola salgınının ve ona eşlik eden yaygın korkunun, küresel düzeyde hızla verilecek bir yanıtla sınırlı tutulabilmesi sağlanırsa, faturanın düşebileceği vurgulandı.

Batı Afrika’da yayılan, şimdiye kadarki en büyük Ebola salgını bugüne dek 2.461 kişinin ölümüne yol açtı.

ABD Başkanı Barack Obama, dün, salgını “küresel güvenliğe tehdit” olarak nitelendirerek virüsle mücadele için 3000 askerin bölgeye sevk edileceğini ve yeni sağlık kurumları inşa edileceğini duyurdu.

BM Güvenlik Konseyi de Ebola salgınıyla ilgili gelişmeleri değerlendirmek üzere acil toplantı yapacak. Konseyin Ebola krizine daha güçlü bir tepki gösterilmesini ve üye ülkeleri, sağlık personeli ve sahra hastanesi yardımında bulunmaya çağırması bekleniyor.

Güvenlik Konseyi’nce yayımlanacak bildiride sağlık görevlilerinin destek vermesini engelleyen seyahat kısıtlamalarının kaldırılması da istenecek.

Dünya Bankası Ebola virüsünün yayılmaya devam etmesi halinde, gelecek yılın sonuna dek Batı Afrika ülkelerinden milyarlarca doların kaybolup gideceğini belirtti.

Yapılan en kötü tahminlere göre, gelecek yıl Gine’nin ekonomik büyümesi % 2,3 oranında azalabilir, Sierra Leone’deyse düşüş % 8,9 olabilir.

Dünya Bankası en büyük ekonomik darbenin Liberya’da görüleceğini ve ülke ekonomisinin gelecek yıl % 11,7 oranında gerileyebileceğini kaydediyor.

Söz konusu ülkelerde karantina uygulamaları ve hastalığın yayılması korkusu yüzünden, tarım ve madencilik sektörlerinde üretimin büyük düşüş kaydettiği belirtilmekte. İnsanların daha az çalışıp daha az kazanması ve bunun sonucunda daha az harcaması, yoksulluğu körüklüyor.

Uluslararası Para Fonu da, Ebola salgınının ekonomik sonuçlarıyla başetmeleri için Gine, Liberya ve Sierra Leone’ye ek 127 milyon dolar tutarında bir yardım verilmesi önerisinin görüşüleceğini bildirdi.

IMF, söz konusu üç ülkede belli başlı sektörlerde yaşanan aksaklıklar yüzünden ekonomik büyümenin yavaşlamasının beklendiğini kaydetti. IMF verilerine göre, Gine, Liberya ve Sierra Leone ekonomilerinde gelecek 6 ile 9 ay arasında 300 milyon dolarlık bir açık oluşacağı tahmin ediliyor.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın