İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Facebook’a karşı tekel davası açılabilir

[ad_1]

ABD’de teknoloji şirketlerine dönük tekelleşme karşıtı soruşturmalar sürüyor.

The New York Times gazetesi, Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) Facebook’a karşı tekelleşme karşıtı (tröst karşıtı) dava açma konusunda karar vermeye giderek yaklaştığını yazdı.

Haberde, beş üyeli FTC’nin dün Facebook ile ilgili soruşturmayı konuşmak üzere toplandığı, Facebook’un daha küçük rakip şirketleri satın alarak tekel konumunu koruduğuna dönük iddiaları masaya yatırdığı ancak henüz bir karara varmadığı belirtildi.

Dava açılması için komisyonda oylama yapılması gerekiyor. Komisyon geçen sene haziran ayında Facebook’a karşı soruşturma başlatmıştı.

RAKİPLERİNİ SATIN ALIYOR

Yaklaşık 3 milyar kullanıcısı ve 800 milyar dolarlık piyasa değeriyle Facebook, sosyal medyada tekel kurmuş durumda.

Facebook, 2012’de 1 milyar dolara fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ı, 2014’te de 19 milyar dolara mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı satın almıştı.

Bu satın almalar FTC tarafından da onaylanmıştı. FTC’nin mevcut soruşturmada bu satın almaları tekrar incelediği beliriliyor.

TRUMP’IN SEÇİM KAMPANYASI İÇİN GİZLİLİK İHLALİ YAPMIŞTI

Facebook, söz konusu komisyon tarafından 10 yıl önce de soruşturulmuş ve 2011’de gizlilik ihlallerine ilişkin bir anlaşmaya varılmıştı.

2018’de de Facebook’un ABD’li kullanıcılarının kişisel bilgilerini Donald Trump’ın başkanlık seçimi kampanyasında kullanılmak üzere İngiliz Cambridge Analytica şirketine satması nedeniyle soruşturma açılmış, şirket 5 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın