İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merkez Bankası toplantısı ne zaman, faiz kararı saat kaçta açıklanacak? Kasım 2020 faiz kararı ne olur?

[ad_1]

Piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası faiz kararı bugün açıklanacak. Naci Ağbal’ın Merkez Bankası başkanlığı görevine gelişinin ardından açıklanacak ilk karara piyasaların tepkisi açıklama sonrasında ortaya çıkacak.

Ağbal’ın göreve gelişinin ardından yaptığı açıklamalar ve dünyada aşı çalışmalarında gelinen durum dövizde olumlu gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştı. Ağbal da yaptığı ilk açıklamasında tüm politika araçlarının kararlılıkla uygulanacağını ifade etmişti.

MERKEZ BANKASI TOPLANTISI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

MB Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası 19 Kasım 2020 Perşembe günü saat 14:00’te faiz kararı açıklanacak. Kasım 2020 faiz kararı ile birlikte politika faizinin hangi seviyede yer alacağı netleşmiş olacak.

BEKLENTİLER FAİZ ARTIRIMI OLACAĞI YÖNÜNDE

AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi ise anketlerde TCMB’nin bu ayki toplantıda politika faizini medyan beklenti olarak 475 baz puan artırmasının beklendiğini ifade etti.

Ekim ayında TCMB’nin politika faizine dokunmayarak sadece Geç Likidite Penceresi (GLP) faizini yüzde 14,75’e yükseltmesi, olumsuz piyasa tepkisine neden olduğunu ve dolar kurunun 8,50 seviyelerine kadar yükseldiğini hatırlatan Bürümcekçi, “TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın ilk mesajı PPK toplantısında gerekli politika kararlarının alınacağı yönünde olurken, gerek Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ve gerekse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyona öncelik verileceği yönündeki açıklamaları, faiz artışının önünün açıldığını düşündürmüştü.” diye konuştu.

 

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın