İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

OPEC+ “üretim” gündemiyle toplanacak: Petrol yatay seyrediyor

[ad_1]

Son dönemde artışa geçen corona virüs vakalarıyla birlikte petrol talebi yeniden tehdit altında ve üreticiler bugün bir araya gelecekler.

1 Aralık’a kadar arza ilişkin bir karar verilmesi beklenmiyor ancak Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki diplomasi trafiği şimdiden başladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mohammed Bin Salman bir hafta içerisinde iki kez telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki lider en son nisan ayında yaşanan petrol krizi esnasında bir haftada iki kez görüşmüştü. O dönemde arzın kısılması ve fiyat savaşına son verilmesine ilişkin çözüm arayışı mevcuttu.

Petrol fiyatı varil başına 40 dolar civarında seyrederken Libya’nın arzı artıyor. Dolayısıyla arzı kısıntısının gevşetilmesi planının revize edilmesine yönelik OPEC üzerindeki baskı arttı. Şimdiden günlük 2 milyon varil azaltılmış olan üretim kısıntısı, ocak ayında 1.9 milyon varil daha azalacak.

Üyelerin şu an için plana bağlı kalmalarına karşın, OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, perşembe günü talebin “sönük” olduğunu ve grubun piyasanın yeniden kötüye gitmesini engellemek için harekete geçeceğini söyledi. OPEC’in iç raporlarında da yeni bir arz fazlası oluşması riskine dikkat çekiliyor.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın