İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PlayStation karaborsaya düştü – Son Dakika Ekonomi Haberleri

[ad_1]

Oyun konsolları arasındaki rekabet her geçen gün daha da kızışıyor. Sony PlayStation ve en büyük rakibi Microsoft XBox yeni ürünleri ile Türkiye pazarına giriş yaptı. Microsoft’un Xbox Series X’i 10 Kasım tarihinde Türkiye pazarında satışa sunarken, PlayStation 5 ise 19 Kasım tarihinde satışa çıktı. Dünya ile aynı anda satışa çıkan PlayStation 5 ciddi talep görürken, ön siparişlerin de etkisi ile kısa bir süre içerisinde tükendi. Oyun konsollarının tükenmesinin ardından, ikinci el satış siteleri ve bireysel satışların yapılabildiği internet sitelerinde PS5 satışları yapılmaya başladı.

KARABORSAYA DÜŞTÜ

Sony’nin Türkiye’ye gönderdiği ilk serinin tükenmesi ile birlikte karaborsacılar internet ortamında çok yüksek fiyatlara PlayStation 5 satışına başlarken, bir detay göze çarptı. PlayStation 5’in tavsiye edilen satış fiyatı 8 bin 299 TL olarak belirlenen PS5’in, sitelerde 5 bin 200 TL’ye de, 15 bin TL’ye de satıldığı görüldü. Karaborsacılar fiyatları 15 bin TL’ye kadar çekmişken, markanın açıkladığı fiyatın altında satılan ürünler dikkat çekti.

PlayStation karaborsaya düştü

class=”cf”>

YURTDIŞINDAN GELİYOR

Biz de hem fiyatı yüksek tutan satıcılılarla hem de düşük fiyata satanlarla görüştük. 5 bin 200 TL’den satış yapan kişi ile görüştüğümüzde kendisi PS5’i yurtdışından daha uygun fiyata aldığı için bu rakamlara satabildiğini söyledi. Türkiye dışından alınan ürünler vergisiz olarak ülkeye sokulabildiği için çok daha uygun fiyatlara alınabiliyor.

PlayStation karaborsaya düştü

class=”cf”>

Örneğin PS5’in ABD satış fiyatı 500 dolar. Bugünkü kurdan hesaplandığında yaklaşık 3 bin 800 TL’ye geliyor. Türkiye’deki ürünlere ise yüzde 20 ÖTV, yüzde 18’lik KDV’ye ek yüzde 50’lik gümrük vergisi uygulanıyor. 15 bin TL’lik fiyat etiketine sahip ilanın satıcısı ise piyasada PS5 kalmadığını, talebin yoğun olduğunu, gün içerisinde 10’dan fazla kişinin aradığını belirtti.

‘TÜM DÜNYADA DURUM AYNI’

PS 5, gördüğü yoğun talep ile oyun severlerle buluştuğunun ertesi gününde tüm dünyada tükendi. İngiltere’de bir online satış mağazasının paylaştığı sıra tabelasında tam 25 bin kişi bulunuyordu.

PlayStation yönetimi ile yaptığımız görüşmelerde, kaç adet PS5 üretildiğini ve Türkiye’ye kaç adet girdiğinin bilgisini veremediklerini vurguladılar.

Dünyada da aynı olduğunu belirten PlayStation yetkilileri, “Hiçbir ülke için rakamları veremiyoruz, bütün dünyada satışa çıkar çıkmaz tükendi. Uzun kuyruklar oluştu” bilgisini verdi. Pandemi koşulları ile üretimin de sınırlı olması sebebiyle bir sonraki serinin geliş tarihi de belirsiz durumda.

SIKI REKABET VAR

Oyunseverler ve teknoloji sektörünün önde gelen insanları oyun konsollarını sürekli olarak kıyaslıyorlar. İki konsolun karşılaştırma videoları çekilirken, iki marka satış rakamları ile de rekabette. Farklı oyunlar ve içerikler sunduğu için birçok kişinin aklında aynı soru var: ‘Hangisini almalıyım?’

XBOX ONE’I GEÇMİŞTİ

class=”cf”>

2013 yılında yine aynı zamanlarda piyasaya sunulan iki model PS4 ve XBox One rekabetinde geçtiğimiz dönem kazananı PlayStation olmuştu. PS4 sadece oyuna odaklanırken Xbox One ise Kinect kamerası ve canlı TV yayınları gibi farklı alanlara yoğunlaşmıştı. İlk çıktığında eski oyunların bir kısmının yeni konsolda oynanmasına izin vermemesi, rekabette ciddi şekilde geride kalmasına sebep olmuştu. Microsoft yeni nesil XBox’ta Netflix benzeri oyun aboneliği sistemi olan Game Pass ile bu alanda yeni bir devre geçti. Aylık bir ödeme karşılığında çok sayıda oyunu ücretsiz sunduğu için XBox, rekabette öne geçmeyi hedefliyor.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın