İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AB’nin gündemi yeniden Yunanistan krizi

[ad_1]

Telif hakkı
Reuters

Image caption

Başbakan Tsipras, dün meclisteki kemer sıkma görüşmeleri sırasında gelen tepkilere karşı ülkenin neden IMF’nin taleplerini yerine getirmek zorunda olduğunu anlattı, tedbirleri savundu.

Euro Bölgesi maliye bakanları bugün yapacakları olağanüstü toplantıda Yunanistan’ın ülkedeki büyük sokak gösterilerine ve genel greve rağmen ek mali destek almak için hazırladığı kemer sıkma paketini görüşecek.

Önlemler, ülkedeki büyük sokak gösterilerine ve genel greve rağmen

meclisten geçirilmişti.

Eğer maliye bakanları planı yeterli görüp onay verirse, Yunanistan’ın borç geri ödemeleri için ihtiyaç duyduğu yardım paketinin bir kısmı daha Atina’ya gönderilecek.

Ancak özellikle Almanya ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Yunanistan’dan daha fazla kesinti talep edebileceği ifade ediliyor.

Yunan Maliye Bakanı Euclid Tsakalotos, toplantı öncesinde Cumartesi günü Euro Bölgesi’ndeki mevkidaşlarına hitaben yazdığı mektupta, Atina’nın hazırladığı ekonomik programın onaylanmaması durumunda ‘Yeni bir Yunanistan krizinin’ ufukta gözükebileceği uyarısını yaptı.

Tsakalotos “Hiçkimse yeni bir Yunanistan krizinin birilerine fayda sağlayabileceğini düşünmemeli” dedi.

Atina yeni reform paketinin yanı sıra bazı borçların silinmesiyle üzerindeki borç yükünün hafifletilmesini talep ediyor.

Ülke için kritik ay Temmuz. Yunanistan’ın Temmuz’da IMF’ye 300 milyon euro, Avrupa Merkez Bankası’na ise 2,3 milyar euro borç geri ödemesi yapması gerekiyor.

Kemer sıkma politikalarına karşı genel grev

Telif hakkı
EPA

Image caption

Hükümetin tepkiyle karşılanan kemer sıkma önlemleri Atina sokaklarında protesto edildi.

IMF Başkanı Christine Lagarde, Yunanistan’ın önerdiği yeni reform paketi ile IMF’nin talepleri arasında ciddi fark olduğunu söyledi.

Ancak Lagarde “Ekonomik reformlarla, borcun yeniden yapılandırılması taleplerini eş zamanlı olarak ele almalıyız” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ise Yunanistan’ın bugüne kadar kreditörlerin beklediği kemer sıkma reformlarını gerçekleştirdiğini söyledi ve “Bugünkü toplantıda Yunanistan’ın borcunun nasıl sürdürülebilir hale getirilebileceği de konuşulacak” dedi.

Yunan hükümeti, bugünkü toplantı öncesinde kamuoyunun tepkisini çeken bir dizi kemer sıkma politikasını meclisten geçirmişti.

Gelir vergisi muafiyetini ve emekli maaşlarını kapsayan düzenlemeler nedeniyle geçen hafta Yunanistan’da 3 gün boyunca genel grev ilan edilmişti.

Tsipras hükümetinin son 3 kemer sıkma tedbiri
Emekli maaşlarıEmekli maaşları tek tip hale getirildi, ek ödemeler kaldırıldı. ‘Ulusal emekli maaşı’ adı verilen yeni maaş, ayda 384 euro.Ayrıca dullara tanınan emekli maaşı hakları kısıtlandı, erken emekliliği engelleyecek düzenlemeler kabul edildi.Emekli maaşlarına harcanan kaynağın 2019’a kadar yüzde 2 azalması ve milli gelire oranının yüzde 15’e gerilemesi öngörülüyor.
Sosyal güvenlikÇalışan maaşlarından sosyal güvenliğe aktarılan kaynak yüzde 20 olacak. Bunun yüzde 13,3’ü işverenden, yüzde 6,7’si çalışandan kesilecek.Kendi işini yapanlar içinse gelecek 5 yılda kademeli olarak sosyal güvenlik katkısını yüzde 20’ye çıkarmaları istendi. Çiftçi ve avukat gibi meslek grupları da bu kesime dahil edildi.
Gelir vergisiGelir vergisinden muafiyet sınırı yıllık net 9 bin 500 eurodan 8 bin euroya düşürüldü.Eskiden yıllık brüt 25 bin euro ve üzerindeki maaşlara uygulanan yüzde 22’lik gelir vergisi diliminin alt sınırı yıllık brüt 20 bin euro’ya çekildi.Üst vergi bandında ise yüzde 45’lik gelir vergisi, 40 bin euro ve üzerinde geliri olanlara uygulanacak. Eskiden bu sınır 45 bin euro idi.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın