İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AMB’dan faiz indirimi ve teşvik programı

[ad_1]

4 Eylül 2014

Avrupa Merkez Bankası (AMB), ortak para birimi olarak Euro’yu kullanan ülkelerde ekonomik büyümeyi sağlamak amacıyla hem faiz oranlarını indirdi, hem de yeni bir teşvik programını kamuoyuna açıkladı.

Banka politika faizini yüzde 0,15’ten yüzde 0,05’e, marjinal borç verme faizini yüzde 0,40’dan yüzde 0,30’a, mevduat faizini ise eksi yüzde 0,10’dan eksi yüzde 0,20’ye düşürdü.

AMB Başkanı Mario Draghi ayrıca Ekim ayından itibaren varlığa dayalı menkul kıymet ve ipotekli tahvil alımlarına başlayacağını açıkladı.

Oysa Draghi, Haziran ayında faiz indirimi kararını açıklarken, “alt sınıra vardıklarını” söylemişti

Alınan son önlemlerle piyasalara likidite aktarılarak bankaların daha fazla kredi vermeleri umuluyor. Böylece ekonomik büyümenin canlandırılması ve deflasyondan kaçınılması amaçlanıyor.

Negatif faiz uygulamasını hayata geçiren ilk büyük merkez bankası da AMB olmuştu.

Euro değer kaybetti

AMB’nin açıkladığı son kararlar sonrası, Euro Amerikan Doları karşısında Temmuz 2013’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Euro o dönemden bu yana ilk kez 1,30 seviyesinin altına indi, Türk Lirası karşısında da 2,80 ile son dokuz ayın en düşük düzeyine indi.

AMB’nin kararlarını yorumlayan Aberdeen Asset Management Yatırım Müdürü Luke Bartholomew ise “Mevduat oranındaki indirim önemli boyutta ve bu Euro’yu daha fazla zayıflatacak” diye konuştu.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın