İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi

[ad_1]

Avrupa Merkez Bankası (ECB), faiz oranlarında ve Covid-19 nedeniyle başlatılan Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) boyutunda piyasa beklentileri doğrultusunda değişikliğe gitmedi.

ECB’den yapılan açıklamada, Yönetim Konseyi’nin, bugünkü toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25’te sabit bıraktığı bildirildi.

Açıklamada, salgın nedeniyle martta 750 milyar euro ile başlatılan ve haziranda 600 milyar euro artırılarak toplam 1 trilyon 350 milyar euroya çıkarılan PEPP’in boyutunda da değişiklik yapılmadığı belirtilerek, bankanın gerek duyulduğunda tüm enstrümanlarda ayarlama yapmaya hazır olduğu vurgulandı.  

PEPP’de alımların esnek bir şekilde en azından 2021 yılı haziran ayı sonuna kadar devam edeceği belirtilen açıklamada, “PEPP, ana paraları en azından 2022’nin sonuna kadar yeniden yatırıma yönlendirilmeye devam edilecek” denildi.

Açıklamada, “uygun oldukça ECB’nin tüm enstrümanlarını kullanmaya hazır olduğuna” tekrar vurgu yapılarak, “Yeniden finansman operasyonları yoluyla bol miktarda likidite sağlamaya devam edeceğiz” ifadesine yer verildi.

Piyasalarda, karar öncesi ECB’nin mevduat faizinde değişiklik yapılmayacağı beklentisi bulunuyordu.

VİDEO: ALTINDA YÖN NE OLACAK?

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, bankanın eylül ayı Yönetim Konseyi Toplantısı’nın ardından Frankfurt’ta düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomilerde yurt içinden gelen talebin ciddi toparlanma gösterdiğini belirten Lagarde, son gelen verilerin devam eden toparlanmaya işaret ettiğini söyledi.

Lagarde, “Ekonomik toparlanmanın gücü, salgının gelecekteki gelişimine ve çevreleme politikalarının başarısına büyük ölçüde bağımlı kalmaya devam ettiği için önemli belirsizliklerle karşı karşıya kalıyor” dedi.

İmalat sanayisinin toparlanmaya devam ettiğini, hizmet sektöründe ise ivmenin son zamanlarda yavaşladığını aktaran Lagarde, belirsizliğin tüketici harcamaları ve şirket yatırımları üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi. Lagarde, “Büyüme için riskler aşağı yönlü” dedi.

“PEPP, VERİMLİ VE ETKİLİ BİR PROGRAM”

Christine Lagarde, bankanın yıl sonu enflasyon tahmininin değişmeyerek yüzde 0,3’te kaldığını, 2021 için yüzde 0,8’den yüzde 1’e yükseltildiğini, 2022 yılı için de yüzde 1,3’te sabit tutulduğunu aktardı.

Deflasyon riskinin haziranda yüksek olduğunu belirten Lagarde, ECB’nin eylüldeki tahminlerde ise deflasyon riski öngörmediğini söyledi.

Lagarde, ECB’nin bu yıl daralma tahminini yüzde 8,7’den yüzde 8’e indirdiğini, 2022 için büyüme beklentisini ise yüzde 5,2’den yüzde 5’e çektiğini bildirdi.

ECB’nin martta başlattığı Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) verimli ve etkili olduğunu savunan Lagarde, “Mevcut koşullarda 1 trilyon 350 milyar euroluk… PEPP’in tamamının kullanılmasını öngörüyoruz” diye konuştu.

“KUR HEDEFİMİZ YOK”

ECB Başkanı Lagarde, euro kurunun enflasyon üzerinde baskı oluşturduğunu belirterek, orta vadede talepteki toparlanmanın enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturacağını söyledi.

Lagarde, ECB Yönetim Konseyi’nin eurodaki değer artışını tartıştığını, enflasyon üzerinde euronun değer kazanmasının etkisini dikkate alacaklarını, bunun yanında ECB’nin bir kur hedefi olmadığını aktardı.

Lagarde, bir soru üzerine, euro kurunun seviyesine ilişkin bir değerlendirme yapmayacağını ifade ederek, ECB’nin görevinin istikrarı sağlamak olduğunu vurguladı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası stratejisindeki değişikliği not aldıklarını Lagarde, ECB’nin stratejik gözden geçirmesinin sonucuna ilişkin bir değerlendirme yapamayacağını söyledi.

EURO/DOLAR PARİTESİ ARTTI

Yönetim Konseyi, bugünkü toplantısında, politika faizini sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25’te sabit bıraktı.

Bu arada, euro/dolar paritesi, ECB ve Lagarde’ın Euro Bölgesi’nin ekonomik toparlanmasına ilişkin güvenlerini ifade etmesinin ardından eylül başından beri ilk kez 1,19’un üzerine yükseldi.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın