İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BDDK Aktif Rasyosu nedir? Aktif rasyosu uygulaması ne demek, ne işe yarıyor?

[ad_1]

BDDK’dan yapılan açıklamaya göre Aktif Rasyosu hesaplanmasına son verilmesine ve buna ilişkin yukarıda yer verilen tüm Kurul Kararlarının 31.12.2020 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılmasına karar verildiği belirtildi. Kararın ardından Türk Lirası dolar karşısında kazanca yönelirken, bankacılık endeksi de yüzde 3’e varan yükseliş kaydetti. Peki, Aktif Rasyosu uygulaması nedir, ne demek, ne işe yarıyor?

Nisan ayında uygulanması kararlaştırılan Aktif Rasyosu Mayıs ayından itibaren yürürlükteydi. Alınan kararla birlikte aralık sonunda kaldırılacak. 

BDDK’DAN AKTİF RASYOSU AÇIKLAMASI

BDDK, COVID-19 salgını nedeniyle küresel piyasalardaki belirsizliklerin ve risklerin yüksek olduğu bir dönemde, pandemi sürecinin ekonomimize, piyasaya, üretime ve istihdama olumsuz etkisini mümkün olan en az seviyeye indirmek ve bankaların ellerinde bulundurduğu kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla bankalarca uygulanmasına karar verilen Aktif Rasyosu (AR) düzenlemesinin yürürlükten kaldırılmasına karar verdi.

AKTİF RASYOSU NEDİR?

Aktif Rasyosu ismi verilen bir denkleme göre bankaların belli oranlarda kredi vermesi, menkul kıymet alması veya TCMB ile swap (takas) yapmaları isteniyor. Bankalar, topladıkları mevduat ile bu kaynağı değerlendirdikleri krediler, menkul kıymetler ve swap işlemleri arasında bu formüle göre bir denge kurmak zorundalar.

Aktif Rasyosu hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

 

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın