Binance' a Avantajlı Olarak Kayıt Ol !

Covid-19 salgını Arjantin ekonomisini çok sert vurdu: Halk ertesi gün ne yiyeceğini bilmiyor

tarafından
8
Covid-19 salgını Arjantin ekonomisini çok sert vurdu: Halk ertesi gün ne yiyeceğini bilmiyorCovid-19 salgını Arjantin ekonomisini çok sert vurdu: Halk ertesi gün ne yiyeceğini bilmiyor

Neredeyse yüz yıl önce dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Arjantin’i yıllarca süren ekonomik kriz ve yüksek enflasyon oranlarının ardından yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi çok sert vurdu. Ülkedeki yoksulluk seviyesi geçen yıl yüzde 35,5’ten yüzde 42’ye yükselirken, sosyal yardım alan insanların sayısı 2 milyon arttı. İnsanların yüksek gıda fiyatları nedeniyle iki işte birden çalışmak kaldığı ülkenin başkentinden çekilen fotoğraflar ise Arjantin halkının çaresizliğini çarpıcı bir biçimde ortaya koyuyor.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in eteklerinde yer alan  Manzanares eyaletinden fotoğraflar ülkedeki yoksulluğu çarpıcı bir biçimde gözler önüne seriyor.
İnsanlar, odun yakarak yemek pişiriyor, çocuklar derme çatma evlerin yanında eski oyuncaklarla çıplak ayakla oynuyor. Bazı hanelerin ise elektriği ve akan suyunun olmadığı görüyor.
Bir asır önce dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Arjantin geçen yılın sonunda, corona virüs salgını ve üç yıllık resesyonun ( reel gayri safi yurt içi hasılanın iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumu) etkisiyle yoksulluk seviyesi  önceki yıla göre yüzde 35,5’ten yüzde 42’ye yükseldi.
İşsiz ve iki ergen çocuğu olan 43 yaşındaki Aida Mariela Unayche, “Burada her gün yaşamak zorundayız. Yarın ne yapacağımızı ve ne yiyeceğimizi bilmiyoruz. Yoksulluk sizi buna götürüyor. Artık hiçbir şeye hakkımız yok. Her şeyi, hatta haysiyetimizi bile kaybettik” ifadelerini kullandı. Unayche ayrıca , liseyi bitirdiğini ancak şimdi bağışlarla yaşadığını sözlerine ekledi.
Bununla birlikte, Arjantin ekonomisi, yıllarca süren şiddetli ekonomik kriz ile insanların tasarruflarını ve harcama gücünü tüketen ve fiyatları yükselten yüksek enflasyonla harap oldu. Salgından önce, yaklaşık 45 milyonluk bir nüfusta 8 milyon Arjantinli gıda yardımı alırken, bu rakam şu anda 10 milyona çıktı.
Sosyal Kalkınma Bakanı Daniel Arroyo Reuters’a verdiği demeçte, “Gıda fiyatları Arjantin’in en kritik sorunu. İnsanlar, evlerini geçindirmek için genellikle iki işte birden çalışıyor” dedi.
Diğer taraftan, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernández’in merkez-sol Peronist hükümeti, partinin çekirdek seçmenlerinin birçoğunun Buenos Aires çevresindeki daha az varlıklı bölgelerde yaşadığından,  Ekim ayı ortası seçimleri öncesinde konumunu güçlendirmek için yoksulluğu azaltma yolunda çeşitli adımlar atacak.
Sosyal Kalkınma Bakanlığı, corona virüs kilitlenmelerinin ekonomik etkilerini hafifletmek için 2020’de 2,6 milyar dolarlık bir bütçeye sahipti. Arroyo, 2021’de daha fazla yardım yapılabileceğini söyledi.
Öte yandan, Arjantin, diğer Latin Amerika ülkelerine nazaran nispeten yüksek seviyelerde yardım yapıyor, ancak sosyal sübvansiyonların büyük bir kısmı enflasyonu artıran ve dolayısıyla yoksulluğu artıran para basımıyla finanse ediliyor.  Yakın tarihli bir merkez bankası anketine göre, Arjantin ekonomisinin bu yıl yüzde  6,7 büyüyeceği ve enflasyon oranın yüzde 46 olacağı tahmin ediliyor.
Manzanares yaşayan  10 çocuklu 42 yaşındaki işsiz bir kadın María Núñez ise, salgının halktaki ekonomik etkisine ilişkin, “Salgının ilk yılı çok zordu, işsiz kaldım. Her zaman evlerde yardımcı olarak  çalıştım ve her şey çok ani oldu. Kocam ve tüm çocuklarım işsizdi Herkes için çok zordu ” açıklamasını yaptı.Source link

Binance' a Avantajlı Olarak Kayıt Ol !