İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Deutsche Bank’a Katar sermayesi – BBC News Türkçe

[ad_1]

19 Mayıs 2014

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ın 8 milyar euroluk sermaye artırımına yine Katarlı yatırımcılardan ilgi geldi. Katar Kraliyet ailesi, Deutsche Bank’ın hissedarı olacak.

Pazar günü bankadan yapılan açıklamada, sermaye artırımı ile yatırım bankacılığı alanında şirketin ABD operasyonlarının güçlendirileceği ve Avrupa Birliği’nin talep ettiği güçlü nakit pozisyonunun destekleneceği ifade ediliyor.

2010’da patlak veren Avrupa borç krizinin ardından, Avrupa Merkez Bankası (AMB), bankaların olası şoklara karşı daha güçlü sermaye yeterlilik oranlarına sahip olması gerektiğini söylemişti.

Deutsche Bank da bu doğrultuda 2010 yılında sermayesini 10,2 milyar euro artırmış, 2013’te de 3 milyar euroluk sermaye artırımına gitmişti.

Artan Katar ilgisi

Son sermaye artırımına Katar kraliyet ailesinin katılacak olması, Deutsche Bank’a Katar’dan gelen ilk finansal kaynak olmayacak.

Yine bu yıl içerisinde, bankanın 1,75 milyar euro değerindeki hissesi, Katar Şeyhi Hamad Bin Cassim Bin Cabir El Tani’ye bağlı yatırım kurumu tarafından alınmıştı.

Deutche Bank, bu yıl mevcut hissedarlarına 6,3 milyar euroluk yeni hisse satışı daha yapmayı planladığını da ifade etti.

Deutche Bank hissedarı olan Katar yatırım kurumunun şirketin yönetim kurulunda söz hakkı talep etmediği belirtildi.

Reuters haber ajansına bilgi veren konuya yakın kaynaklar, “Onlar da herhangi bir yatırımcı gibi hareket ediyor” dedi.

Büyüme planları

Deutsche Bank elde edeceği yeni sermaye ile özellikle ABD operasyonlarını genişletmeyi ve yatırım bankacılığı alanında yeni işe alımlar yapmayı hedefliyor.

Banka ayrıca gelecek üç yıl içerisinde teknolojiye en az 200 milyon euroluk yatırıım amaçlıyor.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın