Binance' a Avantajlı Olarak Kayıt Ol !

Dolar fiyatlarında son durum – Son Dakika Ekonomi Haberleri

tarafından
2
Dolar fiyatlarında son durum – Son Dakika Ekonomi Haberleri


class=”cf”>

ABD’de tüketici fiyatlarının Mayıs’ta aylık bazda yüzde 0.6 ile beklentilerin üzerinde yükselmesi üzerine başlıca para birimleri karşısında bu yılın en düşük düzeylerine kadar inen dolar, iç piyasada da haftanın son işlem gününe 8.40 – 8.43 lira aralığında başladı.

Gün içerisinde aşağı yönlü bir seyir izleyen dolar/TL 8.30 seviyesinin de altına gerileyerek en düşük 8.2851’e kadar çekildi. TL’de bugün yaşanan değer kazancı ise yaklaşık yüzde 1.5 oldu. TL, dün de dolar karşısında yüzde 2’ye yakın değer kazanmıştı.

Dolar kurunda yaşanan sert düşüş euro/TL’de de görüldü. Kur 10.09 seviyesine kadar çıkan kur 10.13 bandında dengelendi. TL’nin euro karşısındaki değer kazancı yüzde 1.20’nin üzerinde bulunuyor.

ABD ENFLASYON VERİSİ DÜŞÜŞÜ HIZLANDIRDI 

Dolarda yaşanan değer kaybında ABD enflasyon verisi etkili oldu. Amerikalı tüketicilerin yaşam maliyeti, mayısta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 arttı. Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen TÜFE verisinin, yüzde 0,5 artması öngörülüyordu. TÜFE, nisanda aylık bazda yüzde 0,8 artmıştı.

class=”cf”>

YILLIK ENFLASYON DA BEKLENTİLERİ AŞTI

Ülkede TÜFE, mayısta yıllık bazda da yüzde 5 artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Ağustos 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşan yıllık enflasyonun, yüzde 4,7 olması bekleniyordu. TÜFE, nisanda yıllık bazda yüzde 4,2 artmıştı.

Mayısta en yüksek aylık fiyat artışı yüzde 7,3 ile ikinci el araçlarda kaydedildi. Gıda fiyatlarına ilişkin endeks aylık yüzde 0,4 artarken, enerji endeksinde değişiklik yaşanmadı.

Çekirdek enflasyon, yıllık bazda yüzde 3,8 artarak beklentileri geride bıraktı. Söz konusu verinin yüzde 3,5 artması bekleniyordu. Çekirdek TÜFE, nisanda yıllık yüzde 3 artmıştı.

Canlı BorsaAltın FiyatlarıDöviz Kurları için BigparaSource link

Binance' a Avantajlı Olarak Kayıt Ol !