İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolar kuru bugün ne kadar? (7 Ağustos 2020 dolar – euro fiyatları)

[ad_1]

Temmuz ayı boyunca dolar/TL‘de devam eden yatay seyir son günlerde yerini Türk Lirası’nın değer kaybına bıraktı. 

Dün TL’de yaşanan sert değer kayıpları sonrası güne 7,07 liradan başlayan dolar/TL kademeli olarak önce 7,20 TL’ye, ardından 7,3230 liraya kadar çıkarak yeni zirvesini gördü.

Haftanın son işlem gününde dolar/TL kuru 7,20’nin altında hareket ediyor. Aynı dakikalarda euro 8,60 lira seviyesinde işlem görüyor. 

Merkez Bankası dünkü hareketlilik sonrası, “Piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır” açıklamasında bulundu.

Merkez, piyasadaki hareketliliğe ilişkin bugün ilk adımını attı; piyasa yapıcı bankalara tanınan likidite imkan limitleri yarıya düşürüldü.
BİST 100 ENDEKSİNDE İBRE EKSİDE

Dolar ve altındaki artış sürerken dün yüzde 5’in üzerinde değer kaybeden BİST 100 endeksinde ibre bugün de ekside. Gelen satışlarla birlikte endeks, 15 Mayıs’ın ardından ilk kez bin seviyesinin altına indi.


ANLIK DÖVİZ FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

İSTANBUL’DA EKONOMİ ZİRVESİ 

Bankalar Birliği ev sahipliğindeki toplantıda Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile önde gelen bankaların genel müdürleri, ekonomideki gelişmeleri ve piyasalara yansımasını değerlendirildi.

Yaklaşık 3,5 saat süren toplantıda pandemi sürecinde alınan önlemlerle çeşitli kesimlere sağlanan kaynağın geri çekilmesi sürecinde enflasyonist baskı azalacak. Fonlama maliyetleri artacak. Kredi maliyetlerinin artacağı bu süreçte mevduat faizlerinde de artış olacak. Ekonomi yönetimi ve bankacılar, toplantıda, bu süreçlerin piyasalara etkilerini değerlendirdi.

MERKEZ BANKASI VE BDDK’NIN KARARI NE ANLAMA GELİYOR?

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın