İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lufthansa Grubu, üçüncü çeyrekte 2 milyar euro zarar açıkladı

[ad_1]

Lufthansa Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 10,1 milyar euro olan gelirler, 2020’nin üçüncü çeyreğinde 2,7 milyar euro ya geriledi. Grubun net zararı da bu yılın üçüncü çeyreğinde 2 milyar euro ya ulaştı. Şirket 2019’nın aynı döneminde 1,2 milyar euro kar açıklamıştı.

Grubun, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 1,3 milyar euro olan ana kazanç göstergesi faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş karı ise bu yılın son çeyreğinde 1,3 milyar euro zarar olarak açıklandı. Şirketin 10,1 milyar euroluk likiditeye sahip olduğu belirtilirken, dördüncü çeyrekte nakit çıkışının aylık 350 milyon euro ile sabit tutulmasının hedeflendiği kaydedildi.

Öte yandan, Lufthansa Grubu’nun yılın ocak-eylül dönemindeki gelirleri 28 milyar eurodan 11 milyar euroya gerilerken, 9 ayda toplam zararı da 5,6 milyar euro ya ulaştı. Şirket, yılın son çeyreğinde aylık nakit kaybının üçüncü çeyreğe göre daha fazla olacağı ve yeniden yapılanmanın finansal sonuçları üzerinde baskı oluşturacağı uyarısı da yaptı.

ZOR KIŞ YOLDA
Lufthansa Üst Yöneticisi (CEO) Carsten Spohr, konuya ilişkin değerlendirmesinde, havacılık sektörü için zorluklarla dolu bir kışın başında olduklarını belirterek, “Göreceli rekabet avantajımızı daha da artırmak için kaçınılmaz olan yeniden yapılandırmayı yapmakta kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

Lufthansa, Kovid-19 salgını nedeniyle neredeyse iflas etme noktasına gelmişti. Alman hükümeti, haziranda 9 milyar euroluk kurtarma paketi sağlayarak şirketi iflastan kurtarmıştı.

class=”cf”>

Şirket, daha önce Kovid-19 salgınının hava ulaşımı sektöründe oluşturduğu talep daralması nedeniyle yeniden yapılanmaya giderek, 22 bin çalışanını işten çıkaracağını açıklamıştı. 

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın